• O nas
  • O chartach
    • O rasach
    • O komunikacji
    • O hodowli
    • O bieganiu
    • O żywieniu
    • O zdrowiu
    • O historii i pochodzeniu
  • Nasze charty
    • Borzoj
    • Greyhound
    • Saluki
    • Mioty
    • Osiągnięcia
  • Varia
    • Dalsze okolice
    • Poczytajki
    • Spotkania
    • konkurs literacki
    • Podróże
    • Przyjaciele
    • Książki
    • Polecam
  • english reads
  • Kontakt

z Jurajskich Biskupic

dreams come true if you really believe

O rasach

Hodowla Al-dżeseret i saluki smooth w Polsce

9 stycznia 2017 · By Agata Juszczyk

autor: Anna Lipińska
Al-Dżeseret saluki

W odległych czasach moi przodkowie hodowali konie arabskie i charty. Może moją miłość do tych pięknych zwierząt mam w genach, bo dlaczego – mimo, że wzrastałam w szarym, pozbawionym poezji PRL-u, pokochałam charty od pierwszego wejrzenia. Ich charakterystyczna sylwetka, niezależna od rasy charta jest mi bliska i zaspokaja moją potrzebę harmonii. Każdy nie-chart ma dla mnie za duży, obwisły brzuch i wielką głowę na krótkiej szyi, dużo szczeka i niepotrzebnie daje łapę. Można z tym wszystkim go kochać oczywiście, ale czy daje poczucie spełnienia i zachęca do tego, aby zatrzymać na nim wzrok na długo i być szczęśliwym?
Więc do naszego domu wróciły charty, takie, jakie dało się w tych czasach zdobyć – najpierw Greyhoundy, potem na długo Borzoje i kiedy i one mnie opuściły byłam tak nieszczęśliwa, że powiedziałam nigdy więcej. Ale dom był pusty i brzydki, a ja miałam depresyjne nastroje. I wtedy z mroków zapomnienia pojawiło się dawno odłożone marzenie. Kiedyś, będąc na wystawie w Poznaniu zobaczyłam charta o uderzającej, nostalgicznej charyźmie i uroku. Czarne, lekko skośne oczy zatrzymały się na moich. To był Saluki. Był szary i miał białą maskę – był grizzle, jak się dowiedziałam od właściciela z Niemiec. Na następną wystawę przywiózł mi szczenię już takie wyrośnięte, bardzo drogie, ale szare z maską. Zaczęłam pożyczać od znajomych pieniądze, bo nie stać mnie było na Saluki. Kiedy z nimi wróciłam szczenię obudziło się i otworzyło oczy: były jasne, jak u kozy. Podziękowałam i poszłam oddawać pieniądze. Saluki musi mieć przecież ciemnie oczy.

szczenię saluki

I teraz, gdy zostałam sama, w moich myślach to odłożone marzenie wróciło do mnie. Już wszystko stało się możliwe: byliśmy wolni, w Unii Europejskiej, wszystko stało się osiągalne. Siadłam do komputera. Tak trafiłam na hodowlę saluki Al Firdous z Francji, której psy szalenie mi się spodobały. Wybrałam najpierw srebrną suczkę grizzle oczywiście – Ghunye Raije Al Firdous, a potem – żeby miała się z kim bawić –pieska Ghariba Sadafa Al Firdous, ciemno-szarego grizzle. Po kilku latach radości z dzielenia życia z naszymi Saluki wiem, jakie one są. Saluki są niezwykle inteligentne, rozumieją wszystko, nawet słowa, wprost można z nimi rozmawiać, oczywiście nie mówią, ale używają zrozumiałych dla nas środków wyrazu, aby kontakt był pełny. Nie ma drugich tak kontaktowych psów, nawet wśród chartów, które są z tego znane. Przywiązują się do jednej osoby, chociaż lubią całą rodzinę i są dla niej przyjazne. Jednej osoby słuchają i to oddanie objawiają – może ona więc łatwo psa ułożyć. Od takiego pana wiele zależy, jaki będzie Saluki. Warunkiem przyjaznego ułożenia stosunków z saluki jest rozumienie go. Saluki chce być rozumiany, jego potrzeby spełnione – a jest bytem wolnym, dumnym, nie znosi krzyków, bicia, wymuszania i przełamywania. Saluki, któremu biciem czy karceniem łamie się charakter zmienia się w smutne, pozbawione wrodzonej radości zwierzę. Saluki nie jest już wtedy sobą. Zmiana właściciela jest tragiczna dla Saluki, trzeba to rozumieć i poświęcić dużo czasu na odzyskanie go. Jeszcze bardziej niż inne charty wymaga zapewnienia mu ruchu. Spacery, choć potrzebne i lubiane, to za mało. Jak najczęściej musi się wybiegać na wolnej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem są coraz częściej organizowane przez entuzjastów coursingi i wyścigi torowe. Potem w domu trzeba zapewnić mu spokoj i długi, głęboki sen. Saluki ma duże potrzeby snu i to nie na podłodze, a na wzniesieniu. Dobry będzie fotel, kanapa, nawet łóżko – coś takiego trzeba mu przeznaczyć, jeśli nie chcemy szukać takich mebli dla siebie, bo Saluki sam znajdzie co trzeba i zarekwiruje to.

Ghunia Al Firdous saluki

Gdy Ghunya dorosła stało się oczywiste, że wybrałam Saluki krótkowłosego (smooth). Wiedziałam o ich istnieniu, ale to dzięki mojej suczce zainteresowałam się typem pustynnym Saluki, który różni się od powszechnie znanego długowłosego brakiem dlugich włosów na uszach, udach i ogonie. Oceniane są według tego samego standardu, na ringu stoją razem. Odsłaniają dokładnie piękną linie charta, przypominając figurkę z porcelany, a szyja wydaje się dłuższa. Osobiście trudno mi wyrokować, który typ jest piękniejszy, a na pewno byłam zadowolona, że posiadam krótkowłosą, srebrną sukę. Saluki krótkowłose lepiej biegają coursing czy racing niż długowłose, co się przekłada na liczne w tym typie championaty międzynarodowe. Ghunya jest pierwszym i o ile mi wiadomo jedynym Saluki krótkowłosym w Polsce.

Kojarzenie Saluki krótko i długowłosego daje w efekcie mieszany miot i tak są hodowane Saluki obecnie na wszystkich kontynentach. Kiedy postanowiliśmy mieć szczenięta od Ghunyi wybrałam długowłosego biało-kremowego psa Dioskury Ram Rammah, pięknego, zrównoważonego, rosłego Saluki , wyhodowanego przez Nine Lazareva i będącego w posiadaniu Uljany Sundukovej. Para rodzicielska to piękne saluki i utalentowani biegacze, co powinno mieć wpływ na eksterier i zdolności potomstwa.

Cechą chartów jest elegancja – nikt temu nie zaprzeczy, szczególnie wyraźnie występująca u charta rosyjskiego Borzoja i perskiego saluki. Rewolucja w Rosji i wojna światowa poza nią, likwidacja polowań z chartami doprowadziły do zmniejszenia pogłowia chartów, a mogło się to skończyć ich zagładą. Przede wszystkim wyścigi za sztucznym zającem doprowadziły do tego, że wciąż możemy się zachwycać chartami. Ale również ich elegancja miała w tym udział. Europejskie damy chętnie się pokazywały i fotografowały z chartami. I teraz jest to czynnik wciąż aktualny. Prowadząc na smyczy charta Saluki (lub Borzoja) jesteś po prostu glamour.

Ktoś może powiedzieć, że rola ozdoby, dodającej blasku modnej garderobie lub bieganie za plastikową szmatą na coursingu to nie jest zajęcie dla pięknego charta, który potrafił zatrzymać wilka lub upolować gazelę, ale wierzcie mi – najważniejsze jest przetrwanie. I wtedy trzeba tylko czekać. Zawsze się znajdzie ktoś, kto zrozumie charta i ofiaruje mu godne życie.

trzytygodniowe szczenięta saluki smooth w hodowli Al-Dżeseret

trzytygodniowe szczenięta saluki smooth w hodowli Al-Dżeseret

ps. W miocie Ghunyi i Remiego ku naszej wielkiej radości są krótkowłose Saluki. I to prawdziwy hit: czysto białe (najczęściej spotyka się kremowe). Zapraszamy na nasza stronę internetową Al-Dżeseret Saluki, gdzie znajdziecie Państwo więcej zdjęć oraz opisów. Są też informacje i zdjęcia z coursingów, które regularnie urządzamy dla wszystkich chartów.

saluki al-dżeseret
al-dzeseret 5

reklama miotu saluki smooth

Print Friendly, PDF & Email

Podziel się

FB
Tweet
Email
Pin
Poprzedni
Następny

boutique dla psów i ich właścicieli

O mnie

Z Jurajskich Biskupic

Charty - nie bez kozery nazywane są psią arystokracją. Od wieków towarzyszą carom, królom, szejkom. Są inspiracją dla wielu artystów. Harmonia ruchu i budowy z pewnością dołożyła się do tego, że wrażliwi na piękno otaczali się nimi. Dla jednych charty są podbudowaniem ego, bo kojarzone są zwykle ze sferami wyższymi. Ale są też i tacy, dla których ich widok i możliwość obcowania na co dzień jest estetycznym doznaniem, które z pewnością może zmienić życie. Niech charty są z nami. I barwią dni kolorami historii, otaczają pięknem i malują różową aurę. Niech zmieniają szarą rzeczywistość w kolorowa bajkę. Agata - borzojem została zainfekowana w wieku lat 6-ciu. W 2002 roku spełnia marzenia kupując pierwszego borzoja z podmoskiewskiej hodowli Belyh Nochey. Uzależnia się od nich w bardzo szybkim tempie. Działa, hoduje i popada w coraz to głębsze uzależnienie, które teraz nazywa się CHARTY. Szczęśliwa właścicielka stada przecudownej psiej arystokracji, która zmieniła jej życie w pasjonującą przygodę. Dzięki przyjaciołom - pasjonatom, którzy pozwalają publikować swoje poczytajki o innych rasach chartów pokazuje ich piękno i wyjątkowość.

O nas

Nasze zwierzęta od dawna mają duży wpływ na nasze życie, z dnia na dzień próbują uczyć nas odczuwać i odbierać otaczający świat na ich sposób. Dla nich to pracujemy na drugi etat - szkoląc się, trenując i starając się zrozumieć.
A z pewnością - poczuć.

Bądź z nami

  • Instagram
  • Pinterest

Ostatnie teksty

  • Dlaczego zimą psu nie przemarzają łapki?
  • Psiastkarnia marzeń
  • Nie szata zdobi borzoja
  • Sylwestrowe stresy, a farmaceutyki
  • Wszystko co najważniejsze – życzenia świąteczne

Copyright 2019 z Jurajskich Biskupic ©
created & powered by Projekt.Chartbeat