• O nas
  • O chartach
    • O rasach
    • O komunikacji
    • O hodowli
    • O bieganiu
    • O żywieniu
    • O zdrowiu
    • O historii i pochodzeniu
  • Nasze charty
    • Borzoj
    • Greyhound
    • Saluki
    • Mioty
    • Osiągnięcia
  • Varia
    • Poczytajki
    • Psiewodnik
    • Spotkania
    • Podróże
    • Przyjaciele
    • Książki
    • Polecam
    • konkurs literacki
  • english reads
  • Kontakt

z Jurajskich Biskupic

dreams come true if you really believe

O rasach

Zanim kupisz azawakha, czyli o bestii z pustyni

24 maja 2017 · By Agata Juszczyk

tekst: Maria Szynaka-Tomaszewska
hodowla Eidi n’Amanar
eidi.amanar@gmail.com

Wyobraź sobie…
Budzisz się w zupełnie obcym dla siebie miejscu, wszędzie tylko pustka …
Czułbyś się wtedy bezpiecznie? Co zrobiłbyś w takich okolicznościach?
Czy byłbyś w stanie przewidzieć swoją reakcję?
Trudno powiedzieć!

Taki właśnie los spotkał azawakhi. Piękne stworzenia sprowadzone z dziczy, w całkiem dla nich obcym otoczeniu.
Jak czują się w nowych warunkach? Jak są postrzegane przez społeczeństwo?

Wielu z nas traktuję je jako ozdobę. Zauważając jedynie ich piękno, często zapominamy o ich prawdziwej naturze. Pragnienie posiadania sprawia, że pozostajemy ślepi na ich potrzeby. Ekscytacja pięknem, to jednak trochę za mało, aby decydować się na wspólne życie.

Obserwatorzy azawakhów, a nierzadko również ich właściciele potrafią jedynie oceniać ich zachowania, zamiast po prostu je zrozumieć i stworzyć więź, która jest niezbędna, aby pomóc tym psom oswoić się z niecodziennymi warunkami, w których przyszło im żyć.

Zanim zdecydujesz się na azawakh’a, spójrz na świat jego oczami!

Azawakh nie jest typowym psem. Dumny, uważny, zdystansowany (ale tyko dla obcych) i dominujący. Mówi się, że jest niezależny ale czasami myślę, że to nieprawda bo zrobi wszystko dla tych, których kocha i szanuje. Jeśli Ci nie ufa i nie traktuje jako lidera w stadzie, będzie Cię ignorował, demonstrował swoją niezależność a w rezultacie czując zagrożenie i niepewność, może stać się agresywny. Aby być naprawdę kochanym i szanowanym przez azawakh’a, musisz poświęcić mu sporo czasu i być bardzo uważnym. Dlatego właśnie twierdzę, że to nie pies dla każdego. Zanim nabędziesz azawakh’a, upewnij się, że jesteś cierpliwy, konsekwentny, empatyczny i nigdy nie zapomnisz o jego przeznaczeniu i pochodzeniu. Ja zawsze umożliwiam moim psom pozostanie przy ich prawdziwej naturze. One potrzebują przestrzeni, nigdy nie staną się naszymi niewolnikami. Jeśli tylko czują Twoje pozytywne emocje, pozostają lojalne, spokojne i czułe i będą Cię zawsze strzec z całych swoich sił. Osobiście uważam, że nikt nie jest w stanie posiadać azawakh’a. Możemy jedynie stać się członkiem jego stada. Tylko od nas zależy czy zostaniemy jego liderem , co jest jedynym rozwiązaniem aby mieć zrównoważonego, zrelaksowanego i szczęśliwego psa. Jestem zdania, że: mój pies jest taki, jak ja. Wobec tego bardzo ważnym jest to, że my-jako jego właściciele jesteśmy stabilni emocjonalnie i wysyłamy światu pozytywną energię. Empatia jest kluczową cechą azawakha, co sprawia, że tak uwielbiam tę rasę.

azawakh

– O Boże, azawakhi są takie agresywne – to zdanie, które słyszałam wiele razy. To takie „nie w porządku”, że oceniamy je w ten sposób. Skąd to się właściwie wzięło? To proste! Z niezrozumienia ich ‚niewłaściwych’ reakcji, które powodują, że azawakh w naszych oczach nierzadko jest dziką bestią.

Jest w zasadzie kilka kluczowych zachowań, które kreują taką opinię. Jeśli tylko są nam one znane, sprawa obchodzenia się z azawakhiem staje się prosta. Nawet dla niedoświadczonych właścicieli i miłośników tej pięknej rasy:
– kiedy azawakh próbuje chwycić Cię za udo lub łydkę to znaczy, że ostrzega Cię bo najprawdopodobniej naruszyłeś jego terytorium albo pies czuje się niepewnie lub najzwyczajniej w świecie, boi się bo właściciel nie jest wystarczająco silny, by przewodzić stadu:
– kiedy azawakh warczy lub pokazuje zęby aby przestraszyć, (to nie atak!!) może naruszyłeś jego terytorium albo po prostu Twoje nieodpowiednie zachowanie jest tego powodem, a całkiem prawdopodobne, że broni swojego właściciela wszakże to jego natura! Nie zapominajmy, że głównym jego przeznaczeniem jest stróżowanie! Dopiero potem polowanie.
– kiedy azawakh biegając wolno, nie słucha i nie zważa na Twoje wołanie, znaczy że pies Ci nie ufa i nie ma między Wami odpowiedniej więzi. Powód: jesteś kiepskim liderem.

Więc jeśli faktycznie marzysz o azawakhu:
– bądź cierpliwy – azawakh jest mądry i inteligentny, łatwo się uczy, ale jego niezależność nie pozwala na zbyt szybkie i łatwe podporządkowanie się
– bądź konsekwentny – ćwiczenia muszą być powtarzane tak długo, aż staną się nawykiem, nagła zmiana zasad powoduje, że pies czuje się zakłopotany i zagubiony
– bądź liderem –  pokaż swoją siłę, dbaj o członków stada, staną się wtedy zrelaksowani i bezpieczni
– okaż zrozumienie – zrozum, że azawakh to prymitywna rasa i potrzebuje czasu, aby poznać warunki i zasady w nowym otoczeniu
– bądź wymagający i sprawiedliwy – ucz psa komend, spaceruj, spędzaj wspólnie czas, a nie (nie daj Boże!) wysyłaj psa z handlerem na wystawy, stwórz wspólną więź, aby wzmocnić jego poczucie bezpieczeństwa
– obserwuj swojego psa – będziesz wtedy w stanie zrozumieć i przewidzieć jego reakcje, a z czasem zapobiegać tym niewłaściwym
– słuchaj swojego psa – on potrzebuje naszej uwagi
A przede wszystkim: Bądź spokojny i kochaj swojego azawakha!

*** Jestem azawaczym pasjonatem. Myślę, że mogę również nazwać się hodowcą. Moja rodzina składa się z 12 członków (3 dorosłych, 2 dzieci, 6 azawakhów i 1 saluki). Jak widać azawakh jest bardzo dominujący! 😉 Ale przede wszystkim jestem szczęściarą! Obcowanie z azawakhami było moim marzeniem, na długo przed tym, zanim pierwszy z nich zawitał do mojego domu. Teraz, dzięki tym wyjątkowym bestiom przeżywam wyjątkową przygodę. Żyjemy w harmonii, strzegąc swojego stada, otoczeni przez prawdziwych, szczerych przyjaciół (innych nie akceptujemy). Czasami moje psy, dzięki swojej empatii, wiedzą lepiej co jest dla nas najlepsze. Dzięki nim, każdego dnia naprawdę wiele się uczę. Moim kluczowym sukcesem nie jest wygrywanie wystaw, jest nim pełne pasji życie z moją rodziną.

azawakhi szczenięta

Print Friendly, PDF & Email

Podziel się

FB
Tweet
Email
Pin
Poprzedni
Następny

boutique dla psów i ich właścicieli

O mnie

Z Jurajskich Biskupic

Charty - nie bez kozery nazywane są psią arystokracją. Od wieków towarzyszą carom, królom, szejkom. Są inspiracją dla wielu artystów. Harmonia ruchu i budowy z pewnością dołożyła się do tego, że wrażliwi na piękno otaczali się nimi. Dla jednych charty są podbudowaniem ego, bo kojarzone są zwykle ze sferami wyższymi. Ale są też i tacy, dla których ich widok i możliwość obcowania na co dzień jest estetycznym doznaniem, które z pewnością może zmienić życie. Niech charty są z nami. I barwią dni kolorami historii, otaczają pięknem i malują różową aurę. Niech zmieniają szarą rzeczywistość w kolorowa bajkę. Agata - borzojem została zainfekowana w wieku lat 6-ciu. W 2002 roku spełnia marzenia kupując pierwszego borzoja z podmoskiewskiej hodowli Belyh Nochey. Uzależnia się od nich w bardzo szybkim tempie. Działa, hoduje i popada w coraz to głębsze uzależnienie, które teraz nazywa się CHARTY. Szczęśliwa właścicielka stada przecudownej psiej arystokracji, która zmieniła jej życie w pasjonującą przygodę. Dzięki przyjaciołom - pasjonatom, którzy pozwalają publikować swoje poczytajki o innych rasach chartów pokazuje ich piękno i wyjątkowość.

Instagram post 17864930378409061 Instagram post 17864930378409061
Instagram post 17886750914062217 Instagram post 17886750914062217
Instagram post 18107797816224556 Instagram post 18107797816224556
Instagram post 17880136691248345 Instagram post 17880136691248345
Instagram post 17889419678080511 Instagram post 17889419678080511

O nas

Nasze zwierzęta od dawna mają duży wpływ na nasze życie, z dnia na dzień próbują uczyć nas odczuwać i odbierać otaczający świat na ich sposób. Dla nich to pracujemy na drugi etat - szkoląc się, trenując i starając się zrozumieć.
A z pewnością - poczuć.

Bądź z nami

  • Instagram
  • Pinterest

Ostatnie teksty

  • Odpoczynek
  • Borzoj – doskonały terapeuta, praca magisterska Iriny Korshunovej, cz.III
  • Włącz ‚mute’
  • Borzoj – doskonały terapeuta, praca magisterska Iriny Korshunovej, cz.II
  • Borzoj – doskonały terapeuta, praca magisterska Iriny Korshunovej, cz.I

Copyright 2021 z Jurajskich Biskupic ©
created & powered by Projekt.Chartbeat