• O nas
  • O chartach
    • O rasach
    • O komunikacji
    • O hodowli
    • O bieganiu
    • O żywieniu
    • O zdrowiu
    • O historii i pochodzeniu
  • Nasze charty
    • Borzoj
    • Greyhound
    • Saluki
    • Mioty
    • Osiągnięcia
  • Varia
    • Dalsze okolice
    • Poczytajki
    • Spotkania
    • konkurs literacki
    • Podróże
    • Przyjaciele
    • Książki
    • Polecam
  • english reads
  • Kontakt

z Jurajskich Biskupic

dreams come true if you really believe

O rasach

Borzoj – doskonały terapeuta, praca magisterska Iriny Korshunovej, cz.I

4 listopada 2020 · By Agata Juszczyk

Jest kilku hodowców chartów, których poznałam i niezmiennie podziwiam, do nich z pewnością należy Irina Korshunova.  Są ównież miłośnicy tych ras, którzy właśnie dla tych psów robią bardzo dużo. Czytają, wymieniają doświadczenia, tłumaczą, poświęcają czas, by pozwolić innym na poszerzanie wiedzy – do nich z pewnością należy Margo Tallinnast – Estonka mieszkająca w Polsce i właścicielka sfory borzojów. Ona to właśnie przetłumaczyła pracę Iriny, a ja w skrócie (całkiem dużym) przedstawiam ją Wam. Miłej lektury, Kochani!

temat pracy:
Specyfika psychologicznych interakcji człowieka i zwierząt przy zapobieganiu oraz przeciwdziałaniu sytuacjom krytycznym na przykładzie interakcji człowieka z psami rasy chart rosyjski borzoj w rosyjskiej hodowli Rusich prowadzonej przez Irinę Korshunovą

 

Wpływu hipo, czy dogoterapii nie jesteśmy w stanie przecenić. Szczególnie w czasach, kiedy intuicja nasza została zepchnięta do podziemia, a zwierzęta wokół nas stały się tylko i wyłącznie ozdobą domów, czy maszynkami, które wykonują nasze polecenia. Do czasu. Do czasu, kiedy zostajemy sami, nie radzimy sobie z problemami i w końcu zauważamy kota usiłującego się do nas przykleić, psa merdającego ogonem i wpatrującego się w nas z miłością, bo tylko oni nam pozostali. Irina borzoje pamięta z domu jej babki, ma je pod ręką co dnia. Co dnia obserwuje ich zachowania i nie bez powodu pojawiły się one w jej pracy magisterskiej.

Znaczenie tej pracy jest o tyle istotne, że pomoc psychologiczna w dzisiejszym świecie jest potrzebna coraz częściej. Zapobiega i przeciwdziała sytuacjom krytycznym, utrwala umiejętności przejawiania stabilnych pozytywnych oraz adekwatnych do sytuacji reakcji emocjonalnych u dzieci i dorosłych, spowodowanych przeżyciami w przeszłości.

Terapia z udziałem zwierząt została już opisana za czasów Hipokratesa, do takich działań wykorzystywano często psy. W starożytnej Grecji i w Rzymie istniało pojęcie Pies Uzdrowiciel. W  świątyniach Apolla żyły psy, które uzdrawiały wylizując rany lub przebywając blisko wyznawców. Uzdrowieni pacjenci zostawiali w świątyniach notatki, które czytano na głos. Dobrze znana jest legenda o psie Delta w mieście Herkulanum, który trzykrotnie ratował życie swojego pana oraz uratował życie jego syna podczas erupcji wulkanu. W starożytnym Egipcie psy były symbolami wielkiej uzdrowicielki – bogini Guli, a także  innych bogów odpowiedzialnych za leczenie i uzdrawianie, na przykład głównego bóstwa babilońskiego Panteonu – Marduka. Psy grały również główne role przy kulcie boga Asklepiosa/Eskulapa, syna Apolla. Czasami odwiedzał on chorych w postaci ludzkiej, czasami pod postacią węża lub psa, który lizał chorych. Święci wczesnego okresu chrześcijaństwa również byli przedstawiani w towarzystwie psów, które kiedyś ich uzdrowiły.

Samo sformułowanie ‚terapia z udziałem zwierząt’ pojawiło się spontanicznie, gdy amerykański psychiatra dziecięcy Boris Levinson odkrył, że jego mali pacjenci aktywnie i pozytywnie reagowali na jego psa w poczekalni podczas sesji terapeutycznych. W 1969 roku Levinson po praz pierwszy użył słowa pet- therapy. Nie był on jednak pierwszym, który odkrył korzystne skutki kontaktu ludzi ze zwierzętami. W mieście Geel, w dzisiejszej Belgii, od IX wieku zwierzęta były używane w terapiach ludzi z chorobami psychicznymi. W 1790 r. w hrabstwie Yorkshire w Anglii utworzono Towarzystwo Przyjaciół. Założono szpital dla chorych psychicznie, a wśród metod leczenia znalazły się sesje ze zwierzętami – współczucie, zrozumienie, zaufanie i miłość to wartości, które odgrywały niebagatelną rolę na drodze zdrowienia. Siedemdziesiąt pięć lat później podobny szpital powstał w niemieckim mieście Betel. W Stanach Zjednoczonych w szpitalach zwierzęta zostały wykorzystane po raz pierwszy w 1919 roku. Organizatorką sesji dogoterapii była pielęgniarka Elaina Smith. To ona zauważyła, że wizyty kapelana i jego psa rasy golden retriever korzystnie wpływają na pacjentów. Następstwem tych działań było założenie przez nią międzynarodowej organizacji zajmującej się terapią ze zwierzętami – Pet Therapy International, która działa do dziś.

Oficjalnie pet-terapia, jako metoda lecznicza została po raz pierwszy zastosowana w szpitalu psychiatrycznym w York Retreat pod koniec XVIII wieku. W szpitalu trzymano różne zwierzęta: psy, koty, króliki, ptaki. Pacjenci byli zaangażowani w opiekę nad zwierzętami i komunikowanie się z nimi. Dyrektor szpitala uważał, że chorzy opiekując się stworzeniami słabszymi od siebie, wzmacniają wiarę we własne siły. Nieco później zwierzęta zaczęto używać w niemieckim szpitalu do leczenia epilepsji. Ta placówka z łóżkami dla pięciu tysięcy chorych istnieje do dziś. Szpital posiada dwie farmy bydła, konie do hipoterapii, a także wiele małych zwierząt, które można wziąć na ręce, głaskać, karmić.

Z przytoczonych wyżej dat i przykładów można śmiało stwierdzić, że to nie Levinson jest pionierem pet-terapii. On jedynie jako pierwszy uzasadnił stosowanie tej metody, ale co najważniejsze zwrócił na nią uwagę naukowców i lekarzy.

Badania wykazały, że zwierzęta dają nam coś więcej niż tylko bodźce psychologiczne. Korzyści dla układu sercowo-naczyniowego zostały już udowodnione. W badaniu przeprowadzonym w 1980 roku przez Erikę Friedmann, Aarona Karchera i innych stwierdzono, że po wypisaniu z oddziału kardiologicznego szpitala nowojorskiego właściciele zwierząt domowych mieli znacznie większe szanse na wyzdrowienie niż te osoby, które ich nie miały.
11 z 39 pacjentów, którzy nie mieli zwierząt, zmarło w ciągu roku, w porównaniu z 3 na 53, którzy byli właścicielami zwierząt. W 1995 roku Friedmann przeprowadziła podobne badanie na jeszcze większej liczbie pacjentów. Zauważyła, że ​​tylko 1 na 87 właścicieli zwierząt domowych zmarł w ciągu roku po wypisaniu. Spośród 282 osób, którzy nie posiadali zwierząt, 19 zmarło. Zasugerowała, że ​​przeżycie skutków zawału serca udaję się dziewięć razy lepiej ludziom, którzy są właścicielami zwierząt domowych.

Dziewczynka Dasza urodziła się z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego, co powodowało, że nie mogła się ruszać. W poszukiwaniu szybkiego i skutecznego leczenia rodzice zdecydowali się na dogoterapię. W ten sposób u małej Daszy pojawił się nowy przyjaciel, szczeniak o imieniu Frodo. Dziecko i pies szybko się zaprzyjaźnili. Pies wyróżniał się bardzo posłusznym i przyjacielskim usposobieniem, wszystkie targania za ogon i próby smakowe ze strony gryzącej go dziewczynki przenosił z godnością, nigdy nie warcząc na dziecko. Ich przyjaźń działała uzdrawiająco na dziewczynkę. Dasza, bawiąc się z psem i naśladując go, zaczęła zdrowieć. Początkowo nauczyła się czołgać, a potem chodzić. Frodo okazał się dla dziecka perpetuum mobile, ciągłą zachętą do prowadzenia aktywnego trybu życia, motywatorem, by nadążać za nim, być jak on. W ten sposób, biegając za psem, dziewczynka prawie całkowicie wyzdrowiała.

W Monachium jest prowadzane wieloletnie badanie naukowe na grupie trzech tysięcy dzieci, w wyniku którego stwierdzono, że dzieci mające kontakt z psami domowymi są znacznie mniej podatne na alergie. Według badania, posiadanie psa w domu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych o 50 procent.

Irinie udało się znaleźć pierwszego specjalistę, który zastosował w praktyce dogoterapię w Rosji i przedstawił swoje metody na piśmie. Była to moskiewska kandydatka nauk filologicznych, Natalia Fiodorowna Orbeliani. Już w podeszłym wieku odwiedzała internaty, domy dziecka z swoimi pomocnikami – pudlami. Prowadziła zajęcia z sierotami, a później z dziećmi autystycznymi i słabowidzącymi. Swoje osiągnięcia z zakresu metodologii opisała w dziele z 1995 roku  Interakcja z psem jako jeden z czynników sprzyjających adaptacji dzieci niepełnosprawnych w dzieciństwie i dzieci w znajdujących się w ekstremalnych warunkach.

c.d.n

 

Print Friendly, PDF & Email

Podziel się

FB
Tweet
Email
Pin
Poprzedni
Następny

boutique dla psów i ich właścicieli

O mnie

Z Jurajskich Biskupic

Charty - nie bez kozery nazywane są psią arystokracją. Od wieków towarzyszą carom, królom, szejkom. Są inspiracją dla wielu artystów. Harmonia ruchu i budowy z pewnością dołożyła się do tego, że wrażliwi na piękno otaczali się nimi. Dla jednych charty są podbudowaniem ego, bo kojarzone są zwykle ze sferami wyższymi. Ale są też i tacy, dla których ich widok i możliwość obcowania na co dzień jest estetycznym doznaniem, które z pewnością może zmienić życie. Niech charty są z nami. I barwią dni kolorami historii, otaczają pięknem i malują różową aurę. Niech zmieniają szarą rzeczywistość w kolorowa bajkę. Agata - borzojem została zainfekowana w wieku lat 6-ciu. W 2002 roku spełnia marzenia kupując pierwszego borzoja z podmoskiewskiej hodowli Belyh Nochey. Uzależnia się od nich w bardzo szybkim tempie. Działa, hoduje i popada w coraz to głębsze uzależnienie, które teraz nazywa się CHARTY. Szczęśliwa właścicielka stada przecudownej psiej arystokracji, która zmieniła jej życie w pasjonującą przygodę. Dzięki przyjaciołom - pasjonatom, którzy pozwalają publikować swoje poczytajki o innych rasach chartów pokazuje ich piękno i wyjątkowość.

Instagram post 17902701763713452 Instagram post 17902701763713452
Instagram post 17922201787516057 Instagram post 17922201787516057
W końcu przyszła biała zima. Po raz pierwszy w W końcu przyszła biała zima. Po raz pierwszy w tym sezonie pod naszymi oknami przejechała odśnieżarka ❄️❄️❄️ Jak wykorzystamy ten śnieg z naszymi psami jeszcze nie wiem ❤️ Z pewnością zaliczymy śnieżny spacer.
_____________________
📸 @anifotografia 
#dogphotography #doglover #dogsofinstagram #doginfluencer #dogonholiday #dogtraveler #psiafotografia #pieskiezycie #charty #borzojenaśniegu #borzoj #chartrosyjski #petsagram #mójpies #pieseł #dogphotoshoot #dogfriends #instadog #dogmodel #dogmoments #dogspoland #szczesliwypies #zpsemnajlepiej #outdoorwithdogs #psiafotografia
Jeśli podobają się Wam charty, to zapraszam na Jeśli podobają się Wam charty, to zapraszam na naszą stronę (link w bio) 🐶 tam znajdziecie więcej treści, informacji i bajek o tych wspaniałych, pełnych miłości i emocji psach. Zapraszam!
.
.
#pieseł #chart #chartrosyjski #chartperski #borzoj #saluki #greyhound #whippet #italiangreyhound #azawakh #sloughi #wilczarz #chartafgański #chartpolski #photodog #instadog #dogsofinstagram #dogspoland #doginfluencer #borzoi #długinochal #zima2021 #mróz #mojpies #pieseły #pieknepsy #winter #szczęśliwypiesek #spacerzpsem
Jest takie miejsce, gdzie borzoje wyją jak wilcy. Jest takie miejsce, gdzie borzoje wyją jak wilcy. Gdzie psom do łóżek włazić pozwolono i kopać doły również. Jest takie miejsce, gdzie człowiek pozwala psom być psami. Gdzie wakacje bez psa to kicha. Jest takie miejsce 🦊🐶🦊
.
.
#siedliskolisianora #zpsemnajlepiej #zpsemwszędzie #wakacjezpsem #urlopzpsem #zpsem #wiernyprzyjaciel #psiolubnemiejscowki #możnazpsem #spacerzpsem #kochampsy #szczesliwypies #lovenature #slowhop #slowlifestyle #polskipies #pieskiezycie #outdoorswithdogs #dogsonly #zpsemprzezżycie #agroturystykazpsem #doginfluencer #doginfluencepolska #niesypiambylegdzie #powsinoga #chcęwyjechaćnawieś

O nas

Nasze zwierzęta od dawna mają duży wpływ na nasze życie, z dnia na dzień próbują uczyć nas odczuwać i odbierać otaczający świat na ich sposób. Dla nich to pracujemy na drugi etat - szkoląc się, trenując i starając się zrozumieć.
A z pewnością - poczuć.

Bądź z nami

  • Instagram
  • Pinterest

Ostatnie teksty

  • Włącz ‚mute’
  • Borzoj – doskonały terapeuta, praca magisterska Iriny Korshunovej, cz.II
  • Borzoj – doskonały terapeuta, praca magisterska Iriny Korshunovej, cz.I
  • Jeśli kogoś kochasz… – rozmowa z Sylwią Najsztub
  • Everytime we say goodbye

Copyright 2021 z Jurajskich Biskupic ©
created & powered by Projekt.Chartbeat