
Na tym etapie pominiemy opisy obiektów badań, celów i zadań, a skupimy się na opisach przypadków i miejscu psa w terapii, bo to dla naszego czytelnika jest najważniejsze.
Badania wraz z postawionymi celami prowadzone były od roku 1993 i są prowadzone do chwili obecnej. Jednak te opisane w pracy, były podsumowaniem badań z lat 1993 – 2017. Grupą badaną są właściciele borzojów z hodowli Rusich, właściciele chartów zrzeszeni w klubach psów myśliwskich, klubach ras, sędziowie, hodowcy, którzy przeżyli krytyczną/traumatyczną sytuację życiową. Badania oparte są na grupie około 300 osób. Grupę kontrolną stanowili właściciele borzojów z hodowli Iriny Korshunovej – Rusich.
Lata 1993-1997 to praca i ćwiczenia między innymi z pacjentem, który po wypadku samochodowym zapadł w śpiączkę. Był sparaliżowany. Aby przywrócić funkcje życiowe wykorzystano techniki dogoterapii i terapii myśliwskiej z pomocą chartów rosyjskich. Pacjent po rehabilitacji wrócił do całkowitej sprawności oraz pracy, którą wykonywał. Lata 1997-2000, to drugi etap pracy, poświęcone były na opisywanie metod, przypadków, organizacja pracy, ze szczególnym naciskiem na określenie stosunku pacjentów do psów myśliwskich i parametrów stanu psychicznego chorych. Od roku 2000, kiedy to zaaprobowano dogoterapię z użyciem borzojów pracowano z pacjentami:
– uzależnionymi od alkoholu
– z rodzicami, którzy stracili dziecko,
– rodzicem, który utracił syna w wypadku,
– z młodą wdową, która straciła męża w chorobie
Obronę pracy oparto o kompleksową metodę dogoterapii, w której wykorzystano nie tylko kontakt pacjenta z psem, jako środek terapeutyczny, ale również celowe i motywujące działania dla obojga. W każdym przypadku uwzględniając zadania jakie stawia psychoterapia i potrzeby typowe dla danych ras psów. Sama dogoterapia obejmuje zarówno elementy ćwiczeń fizycznych, jak i psychologicznych, co jest niezmiernie ważne dla osób z niepełnosprawnością fizyczną. Warto tu wspomnieć o zadaniach korekty psychologicznej, jaką jest element przywiązania. Motywujący i budujący.
Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że komunikacja i interakcja człowieka ze zwierzętami ma korzystny wpływ na stan emocjonalny i zachowanie, a praca z udziałem zwierząt pomaga osiągać niezbędne zmiany psychologiczno-socjalne w osobowości chorych.
W tej chwili terapia z udziałem zwierząt jest postrzegana jako aktywna lub pomocnicza technika prowadzenia terapii. Szczególne miejsce w jej realizacji zajmuje grupa zwierząt domowych, które w literaturze zagranicznej odnoszą się do oddzielnej kategorii: terapii z udziałem zwierząt domowych.
Zastosowanie terapii z udziałem psów rasy chart (dogoterapia+terapia myśliwska) okazało się skuteczne w radzeniu sobie z szerokim zakresem problemów społecznych i psychologicznych, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Obecnie możemy uogólniać i wyróżniać następujące obszary jej zastosowania w pracy z pacjentami:
– pomoc w normalizacji stanu osoby w sytuacji kryzysowej – osoba znajdująca się w sytuacji stresowej, np. z powodu utraty bliskich, która nie ma wsparcia społecznego i psychologicznego. Praktyczny eksperyment w ramach naszej techniki pokazał, że psy rasy chart mają wyjątkową zdolność do neutralizacji nawet trudnej stresującej sytuacji. Podczas interakcji mogą go dyskretnie wspierać, a w niektórych przypadkach są jedyną istotą zdolną do naprawdę skutecznego udzielenia takiej pomocy;
– pomoc w procesie socjalizacji i usprawnienia interakcji społecznych – psy pobudzają osobę do komunikowania się i często ich obecność może być powodem do podjęcia rozmowy, ułatwienia interakcji z nieznajomymi, wzbudzenia zainteresowania rozmówcą, pomocy w budowaniu zaufania;
– pomoc w procesie rehabilitacji przestępców – nasze psy mogą być wykorzystywane do pracy zarówno z młodocianymi, jak i dorosłymi przestępcami. W toku terapii pacjenci, opiekując się zwierzętami, nabywają nowe doświadczenia i zachowania społeczne, przenosząc je następnie w inne dziedziny życia;
– pomoc pacjentom z niską motywacją – charty mogą inspirować i motywować ludzi do działania, np. psy wpływają na zwiększenie ilości spacerów, wyjeżdżanie na pola w celach myśliwskich i testowania możliwości łowieckich psów, podróży z psem na łono natury, co ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne danej osoby;
– pomoc ludziom mających problemy z skupieniem uwagi i nadpobudliwością – psy mogą działać uspokajająco podczas interakcji z dziećmi – pies może skupić uwagę dziecka, komunikowanie się lub po prostu obserwowanie zwierzęcia pomaga zrelaksować się, zmniejszać objawy niepokoju lub zmniejszać nadpobudliwość i agresję. Podczas pracy z dziećmi, u których zdiagnozowano zespół Downa, psy mogą pomóc skupić uwagę;
– pomoc dla osób z chorobami psychicznymi – charty rosyjskie, stosowane w pracy z pacjentami cierpiącymi na różne zaburzenia psychiczne, wykazały dobre rezultaty, ponieważ pozwalają zarówno zredukować stres, jak i przezwyciężyć stan stresowy, a także zaszczepić różne ważne cechy społeczne niezbędne do życia we współczesnym społeczeństwie: odpowiedzialność, dyscyplinę i umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji. Efekty te dotyczą szerokiego zakresu zaburzeń psychicznych;
– pomoc ludziom z nieuleczalnymi chorobami – praca z tą kategorią pacjentów jest złożonym problemem metodologicznym, dlatego wykorzystanie zwierząt pozwala na gładkie przechodzenie pacjentów z nieuleczalnymi chorobami i ich bliskich przez 5 etapów (zaprzeczenie, złość, umowa, depresja, przyjęcie). Bezwarunkowa akceptacja pięknego, harmonijnego, spokojnego temperamentu charta pomaga pacjentom pracować nad swoimi uczuciami, radzić sobie z lękami, rozpaczą i samotnością, obniżyć poziom stresu;
– pomoc osobom niepełnosprawnym – praca z tą kategorią pacjentów jest dość trudna. Jednak w tym przypadku bardzo ważnym aspektem psychologicznym jest to, że osoby niepełnosprawne mają możliwość zaopiekowania się kimś innym. Należy zauważyć, że według badań wpływu posiadania psa przez osoby z zaburzeniami słuchu, L.A. Hart, R.L. Zasloff i A.M. Benfatto stwierdzili, że u pacjentów rozwija się i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poczucie osamotnienia i zwiększa się ilość interakcji społecznych;
– pomoc w przezwyciężaniu poczucia osamotnienia, zmniejszanie izolacji społecznej (np. u dzieci, których rodzice nie przywiązują należytej uwagi wychowaniu; osób izolowanych społecznie z niepełnosprawnościami lub samotnie mieszkających na emeryturze). Charty dają pacjentowi poczucie „nie bycia samotnym”, a niektóre badania wykazały, że faktycznie potrafią rozwiązać problem samotności. Według badań zwierzę jest w stanie zredukować stres związany z samotnością osób izolowanych, potrafi zrekompensować i zaspokoić codzienne potrzeby komunikacyjne.
W trakcie przeprowadzonych badań można było stwierdzić, że jeśli razem z dzieckiem na wózku inwalidzkim znajduje się pies (w badaniu były to psy służbowe), to ludzie znajdujący się wokół nich znacznie częściej do nich podchodzili. Psy stwarzały bardziej przyjazne środowisko do komunikacji, zmniejszając dyskomfort komunikacji, ponieważ niepełnosprawne dziecko, które miało psa, było postrzegane przez osoby wokół niego, jako bardziej zdrowe.
Towarzystwo Terapii z Udziałem Zwierząt w Północnej Albercie stosuje w swojej pracy trzy rodzaje terapii z udziałem zwierząt: wizyty z zwierzętami, zajęcia przy zwierzętach i terapia z udziałem zwierząt. Zajęcia z udziałem zwierząt są formą terapii pracowniczej. Pacjenci są angażowani do opieki nad psami, królikami i innymi zwierzętami. Terapia z udziałem zwierząt ma bardzo konkretne cele i zadania, na przykład pacjent może zostać poproszony o zabawę z psem przez 15 minut dziennie.
W celu rozwinięcia i rozpowszechnienia praktyki terapii z udziałem zwierząt domowych w Szkocji zorganizowano zbiórkę pieniędzy, aby znaleźć wolontariuszy gotowych do udziału w programie zooterapii z udziałem własnych zwierząt domowych. W trakcie realizacji tego programu przewiduje się udział kotów i psów w pomocy różnym kategoriom ludzi, poprawę jakości ich życia. Organizowano standardowe zespoły złożone z właściciela i jego zwierzaka które później odwiedzały schroniska, szpitale, domy opieki, szkoły i więzienia.
Inny międzynarodowy program, „Healing Dogs”, wysyła psy na miejsca katastrof, aby ofiary takich zajść oraz wyczerpani ratownicy mogli je przytulać lub głaskać. Wolontariusze w ramach tego programu wraz ze swoimi pupilami odwiedzają szpitale, szkoły, schroniska i hospicja.
cdn…